ساعت کاری : 9 الی 17
  • ​​​2461 - 726 - 0921

ویکی تحلیلگر

با ما در ارتباط باشید

آزمون قمار چیست؟ آیا تا به حال در این تلهِ شرکت ها، بورس یا بازارهای مالی افتاده اید؟

 

داستان واقعی :

من یک اسکناس ٢٠ دلاری دارم. آن را به هر قیمتی که بخواهید به شما می‌فروشم.
فقط دقت کنید هر مبلغی را که می گویید باید پرداخت کنید.
پیشنهادها از یک دلار شروع می‌شود و با گام های یک دلاری بالا می رود، ولی نکته‌ای كه وجود دارد این است که افراد دیگر هم می‌توانند روی این اسکناس ٢٠ دلاری پیشنهاد قیمت دهند و اگر کسی توانست قیمت بالاتری از شما پیشنهاد داده و شما را شکست دهد شما همچنان باید به اندازه پیشنهاد آخرتان به من پول بدهید و در ازای آن چیزی دریافت نخواهید کرد..!
افراد در ابتدا از اینکه می‌توانند یک اسکناس بیست دلاری را 2 یا 5 یا 10دلار بخرند هیجان‌ زده می‌شوند،پول مفت است، ولی در قیمت‌های 17و 18دلار یک جنگ تمام عیار بین پیشنهادهای دو نفر که می‌فهمند ممکن است در انتها مجبور شوند پول خیلی زیادی را برای هیچ پرداخت کنند در می‌گیرد.آن‌ها برای آنکه نبازند پشت سر هم پیشنهادهای بالاتری می‌دهند.
ناگهان یکی برای یک اسکناس 20دلاری 21دلار پیشنهاد می‌دهد که در حقیقت منطقي است چون در این قیمت برنده یک دلار می‌بازد (با احتساب بیست دلاری که در یافت میکند) در حالی که بازنده 20 دلار خواهد باخت.
از اینجا همه چیز بالا می‌گیرد.
جنگ برای برد تبدیل می‌شود به جنگ برای کمتر باختن، و باعث می‌شود تا پیشنهادها برای یک اسکناس 20 دلاری به طور کاذب بالا برود.
استاد مدیریت دانشگاه وارتون آدام گرنت (Adam Grant) که در جلسات مشاوره از این بازی استفاده می‌کند می‌گوید که یک افسر ارتش یک بار حدود 500 دلار برای یک اسکناس 20 دلاری پرداخت. استاد مدرسه کسب و کار هاروارد مکس بیزرمن (Max Bazerman) ادعا می‌کند که حدود 17000 دلار از به مزایده گذاشتن یک اسکناس 20 دلاری بین دانشجویانش بدست آورده است و حداقل یک دانشجو بوده است که 204 دلار برای یک اسکناس 20 دلاری پرداخت کرده است.
طبق دانسته های روانشناسان، افراد بیشتر از آنکه از بردن لذت ببرند،  از باختن متنفرند. به این نکته «بیزاری از باخت» گفته می‌شود که یکی از عوامل اصلی ضرر در بورس و سایر بازارهای مالی است. شما هنگامی که در یک معامله سود می کنید به سرعت پوزیشن خود را می بندید و به آن اجازه رشد بیشتر نمی دهید و برعکس وقتی در ضرر هستید به آن اجازه رشد و بزرگ شدن می دهید چون ناخوداگاه ذهن شما از ضرر متنفر است و البته همین بیزاری از باخت عامل اصلی حباب قیمتیِ اکثر بازارهای مالی نیز هست.

واکنش فروشندگان و خریداران در دوره ی رکود نیز با همین آزمون قابل توصیف است.